Rus ordusu Envanteri 2019

Bu yayınımızda Rus ordusu envanteri hakkında bilgi verirken 2019 yılı içerisinde satın alınacak ve üretilecek yeni silah sistemleri ve rusya askeri gücünede geniş yer verdik.

Bu yayınımızda Rus ordusu envanteri hakkında bilgi verirken 2019 yılı içerisinde satın alınacak ve üretilecek yeni silah sistemleri ve rusya askeri gücünede geniş yer verdik.

Rus ordusu Envanteri 2019

inventory of the russian army 2019, инвентарь русской армии 2019, جرد الجيش الروسي 2019, inventar der russischen armee 2019

Dünyadaki bütün enerji kaynaklarına sahip olma düşüncesi içerisinde olan gelişmiş ülkeler bu hedef doğrultusunda savunma sanayii bütçelerini her geçen yıl biraz daha arttırmaktadırlar. Bu silahlanma yarışının giderek artmasının bir diğer sebebide bölgedeki güç dengelerini korumak ve stratejik noktalarda üs sahibi olmaktır.

Son zamanlarda iki büyük güç olan Amerika ve Rusya, Suriye'de olsun, Venezuela'da olsun çeşitli kaynaklara ve stratejik noktalarda sahip olmak için kendi yönetimleri altında olan gruplar üzerinden vekalet savaşına girişmektedirler buda iki ülkeyi sürekli karşı karşıya getirmektedir. İlişkilerin bu denli gergin olması ve her an savaş çıkabilme düşuncesi ülkelerin silahlanma ihtiyaçlarını dahada arttırmaktadır.

Rusyada bölgedeki bu gelişmelerden uzak kalmamak ve askeri anlamda rekabet içerisinde olduğu diğer ülkelere karşı üstünlük sağlamak açısından bütçesinden büyük miktarlarda parayı savunma sanayii'ne ayırarak tabiri caizse ordusunu güncellemektedir.

Bu yazımızda 2019 yılında Rus Ordusu'nun hangi yeni silahlara sahip olacağını inceleyeceğiz.


Bildiğiniz üzere ülkemiz savunma sanayii alanında giderek güçlenmekte ve bu alanda dışa bağımlılıgimiz yerli üretimler sayesinde giderek azalmaktadır.

Her ne kadar yerli ve milli imkanlarımızla gün geçtikçe daha da güçlenerek büyüyor olsakta, komşu ülkelerin silah güçlerine yeni nesil silah-araç teknolojilerine vakıf olmamız gerektiğini düşünüyoruz. Hülâsa düşmanını/dostunu/müttefikini her alanda iyi tanımak gerekiyor.
En ufak bir olumsuzlukta karşı tedbir alabilmek için önce gelecek/gelebilecek tehtidleri bilmemiz gerekiyor.
Bu minvalde Rus Ordusu'nun 2019 yılı içerisinde hangi yeni silahlara sahip olacağını birlikte inceleyeceğiz.

Rus kaynaklardan edinilen bilgilere göre 2019 yılında ihtiyaçlar çerçevesinde ordu ve özellikle donanma için yüksek miktarda askerî teçhizat ve silah alımı yapılması planlanmakta.

Bütçe tasarısına göre bu yıl savunma harcamaları icin ayrılan miktar 1.3 Trilyon Ruble, buda demek oluyorki Rus ordusunu 2019 yılı icerisinde çok ciddi bir takviye bekliyor. Tasarının içeriğini incelediğimizde ise bütçenin; modernize edilmiş gemiler, yeni üretim nükleer denizaltılar, modernize edilmiş tanklar ve gelişmiş balistik füzelere ayrıldığını görmekteyiz.


Rus Deniz Kuvvetleri Komutanı Amiral Vladimir Korolev'e göre bu yıl, Deniz Kuvvetleri için yaklaşık olarak otuz gemi ve çeşitli sınıflardan da destek gemileri inşaa edilecek.

Özellikle üstünde durulan, yıl boyunca testlere tabi tutulacak olan Seri Fırkateyn Projesi 22350 'Amiral Kasatonov' Rus Deniz Kuvvetleri'nin Kuzey Filosu'na dahil olması bekleniyor.
2018 yılının Temmuz ayında ise Seri Fırkateyn Projesi'nin ana gemisi olan 'Amiral Gorşkov' a Andrev bayrağı çekilmişti. Sırada ise proje kapsamında bu tip iki fırkateyn daha var bunlar ; 'Amiral Golovko' ve 'Amiral İsakov'. Bu gemilerin Rusya'nın kuzey ve Pasifik sınırlarını koruyacağı söyleniyor.
Her biri 4.5bin ton deplasmana sahip olacak olan bu gemilerin donatılacağı, 130mm'lik A-192 Armat topçu kompleksi, Oniks veya Calibre NKE gemi füzeleri ve Polimer-Redut hava savunma füzeleriyle SSCB' nin çöküşünden sonra Rusya'da üretilen en büyük su üstü gemileri olma özelliğine kavuşuyor.

Bu yayınımızda Rus ordusu envanteri hakkında bilgi verirken 2019 yılı içerisinde satın alınacak ve üretilecek yeni silah sistemleri ve rusya askeri gücünede geniş yer verdik.

Gelelim bu yıl için planlanan su altı bileşenlerine.

Göze çarpan ilk detay Borey-A projesi kapsamında bu projenin stratejik denizaltı füze kruvazörü 'Kinyaz Vladimir'. Bir diğer proje olan Yasen-M projesi kapsamında ise inşa edilen nükleer denizaltı 'Kazan' 2019 yılı içerisinde Kuzeyde ilk görevine başlaması bekleniyor.
Tabi bunların dışında, Kuzey Filosu için 636.3 serisi kapsamında dizel-elektrik denizaltıların ise inşaaları devam edecek.
Donanmanın Karadeniz Filosu'na bakacak olursak bu yıl filoya 'Kalibr' roket gemisi takviye edileceği söyleniyor. Tabi bunlar Karadeniz Filosu'na takviye edilen ilk Kalibr'lar değil.
Karadeniz Filosu'nda bir kaç yıldır görev yapmakta olan saldırı gemileri 'Orehevo-Zuyevo' ve 'Mitişy' ve Amiral serisinden ise 'Essen', 'Makarov' ve 'Grigoroviç' fırkateynleri bulunuyor.

"Gromyaşiy' korvetinin ise yapımı tamamlandı ve mürettebatı yerleştirildi. Pasifik Filosu'na dahil olacağı günü bekliyor.

1993 yıllardan bu yana görev alan 'Neustramişiy' devriye gemisi ise onarımda, onarımı tamamlandıktan sonra Baltık Filosu'nda görevine devam edecek.
22800 projesindeki küçük roket gemilerinin ise hâli hazırda inşaalarına devam ediliyor.
Donanmanın Hazar Filosu ise bu yıl içinde Astrahan'dan Kaspisk'e taşınma işlemleri devam edecek. Planlama takvimine göre kıyı tabanlı füze kompleksi ve yaklaşık 1500 kişilik deniz alayı ile güçlendirilmesi gündemde. Tüm bunlara ek olarak üç adet Be-200 uçağı ve üç adet Mi-14PSM helikopterden oluşan bir hava gücü de filoya eklenecek.
Tabi Deniz Piyadeleri de gözden kaçmamış. Piyadelerin, 1171 numaralı projenin bir kaç kat daha geliştirilmişi olan 'Pyoter Morgunov' indirme gemisini devralmaları bekleniyor.

Balistik Füzeler

Stratejik Füze Kuvvetleri'nin sahip olduğu tamamen modern olan Yars füze sistemleri ve mobil versiyonları ile planlama takvimine göre tüm donatımı devam edecek.
Voyevod füzelerinin yerine ise kıtalararası Sarmat balistik füzeleri geçmesi bekleniyor.
2020 yılında hizmete girmesi ve Voyevod füzelerinin yerini alması beklenen Kıtalararası Balistik Füze Sarmat bu yıl içinde Plesetsk askerî üssünde testleri devam edecek.

Bu yayınımızda Rus ordusu envanteri hakkında bilgi verirken 2019 yılı içerisinde satın alınacak ve üretilecek yeni silah sistemleri ve rusya askeri gücünede geniş yer verdik.


Rus Hava Kuvvetleri de ayrılan bütçeden nasibini alacak.

Rus pilotlar bu yıl ilk Su-57 PAK-FA 5.nesil (Her ne kadar 5.nesil olarak görülse de çoğu kaynakta 4.4 nesil olduğu belirtilmekte) Avcı Uçaklarına kavuşacaklar.
Kısaca değinmek istediğim daha seri üretime bile tam anlamıyla geçmemiş olan PAK-FA, Suriye'de savaş ortamında test edildi.
Bu uçaklardan ilk etapta 12 adedinin teslim edilmesi beklenmekte.
Ek olarak çok amaçlı 4.nesil hafif savaş uçağı MiG-35'lerin resmî tanıtımı geçtiğimiz günlerde yapıldı.
MiG-35'lerin bu yıl test uçuşlarının tamamlanması bekleniyor.
Üretici firmalar ise seri üretimde yılda 36 adet MiG-35 üretmeyi planlıyor.

Ve son olarak kara unsurları olan Tanklar.

Bu yıl içinde Çelyabinsk yapacakları bazı tatbikatlarda Terminatör diye adlandırdıkları tank destek araçlarını test edecekler.
Kimyasal, Radyasyon ve Biyolojik korunma birlikleri ise ağır Termobarik sistem olan TOS-1A Buratino ile donstılması öngörülüyor. Ek olarak bu yıl yaklaşık olarak iki bin mühimmat almaları bekleniyor.


Hazırlayan: Ömer Kara

Yorumlar

BLOGGER
Ad

"Kayı" sınır güvenlik sistemi özellikleri,1,20mm top sistemi,1,ABD,1,Acrob,1,AĞIR sınıf taarruz helikopteri,1,AHTAPOT-S,1,AKINCI İHA,1,Akıncı TİHA,2,AKINCI UAV,1,AKKINCI TAARRUZİ İHA,1,Aksungur,1,Al-25TLT,1,albatros-t,1,ALIS,1,Anka aksungur,1,ANTİ-İHA SİSTEMİ,1,ARMOL,1,Armol(lazer silahı),1,Aselsan,10,ASISGUARD,1,Askeri güç,13,ASR,1,Asya (Askeri yürüyüş asistanı),1,Ata Arms,1,Atak,1,Atak helikopteri,1,Atak-2,1,ATLAS,1,Atmaca,3,Atmaca füzesi,3,atmaca gemi savar füzesi,1,Atmaca gemisavar füzesi,1,atmaca ilk deniz füzesi,1,Ay sınıfı denizaltı,1,Azerbaycan,1,Bangladeş,1,Barış Pınarı,1,baykar,4,Bayraktar TB2,1,Bilgem,1,Bismarck,1,BMC,1,bora füzesi,1,BOZOK,1,çift motorlu iha,1,çift motorlu insansız hava aracı,1,Deniz kurdu 2019,1,deniz sistemleri,6,Destroyer,1,diha,1,Dijital kamuflaj,1,dost/düşman tanıma sistemi,1,Dozer,1,EİRS,1,Ejder yalçın,1,Ejder yalçın fiyatı ne kadar?,1,Ejder YALÇIN teknik özellikleri,1,EJDER YALÇIN ve 15 Temmuz,1,Elektroland,1,Elektromanyetik fırlatma sistemlerimiz,1,Elektronik harp nedir,1,Elektronik harp sistemlerimiz nelerdir,1,Elektronik savunma nedir,1,EMFS,1,En güçlü 10 hava kuvvetleri,1,Erken ihbar radar sistemi (eirs),1,F-16C Blok 30,1,F-35,5,Faz-2,1,Fırtına 2,1,Fırtına NG,1,fırtına obüsü ve fırtına 2 obüsü arasındaki fark,1,FNSS,1,Genesis ADVENT,1,Gezgin cruise missile,1,Gezgin Seyir Füzesi,1,Gökbey,1,Gökdeniz yhss,1,Göksungur,1,GÖKTUĞ,1,Gölge Süvari,1,Gür sınıfı denizaltı,1,Haber,1,Haberler,1,Habras,1,Harimau,1,Hava Araçları,1,Hava savunma sistemi,1,Hava sistemleri,8,Hava soj nedir,1,HGK,1,Hisar hava savunma sistemi,3,Hisar-O,1,Hisar-U,1,Hürjet,1,IDEF2019,2,i-sınıfı fırkateyn,1,İha,3,İHTAR,1,ika,1,imece uydusu,1,insansız Ejder YALÇIN,1,insansız kara aracı,1,insansız kara araçları,1,israil,1,japonya,1,jinnah,1,Kaplan mt,1,kara sistemleri,6,KÂŞİF,1,Katar,1,Katmerciler,1,KCR-556,1,KERKES,1,Keskin nişancı tüfeği,1,KGK,1,KGK (Kanatlı Güdüm Kiti),1,Kindi,1,Korhan,1,Korkut kundağı motorlu alçak irtifa hava savunma sistemi,1,Korkut-D,1,Kundağı motorlu obüs,1,L-UMTAS,1,Lanza LTR-25,1,Leopard 2,1,Leopard 2A4,1,Leopard 2A4 Türkiye Modernizasyonu,1,LGK-82,1,Luke air force,1,male iha,1,MEHS,1,meteksan,2,mızrak-o,1,Mildar,1,MİLDEN,1,Milgem,1,MİLGEM,1,MİLSAR,1,Minyatür bomba,1,MK82-T,1,mmu,1,MOCK-UP,1,MPT-55,1,MRBS,1,Muharip İnsansız Uçak Sistemi (MİUS),1,neb nufuz edici bomba,1,Neden Öldüler,1,nurol makina,2,nükleer füze,1,omtas,1,OTOKAR,1,Otokar AKREP 2,1,otonom,1,özgün yazılar,1,Özgür projesi,1,Pakistan,1,Pakistan ve Hindistan askeri güç karşılaştırması,1,Paris Airshow,1,Pars,1,parsIII 8*8,1,PD170,1,Polonya,1,preveze sınıfı denizaltı,1,Pusat,1,REİS SINIFI DENIZALTILAR (Type- 214TN)TURKISH NAVY,1,Reis sınıfı denizaltı,2,RF arayıcı başlık,1,ROKETSAN,2,Rostec,1,rowenma,1,Rus ordusu envanteri,1,Rusya,1,S-400,3,S-400 mü PATRİOT mu ?,1,S-400 Türkiye,1,s400,3,Sapan,1,SAR-223,1,SARB-83,2,Sarmat,1,SARP-L,1,SERT-82,2,SG-KONUM,1,SG-Konum-01,1,Siper,1,SOM,3,Som Cruise missile,1,SOM-B1,1,SOM-B2,1,SOM(STAND OFF MİSSLE),1,STM,1,Su üstü hedef ailesi,1,SU-35,1,SÜPERSONİK İHA,1,ŞAHİ Blok1,1,ŞAHİ Blok2,2,T-70,1,t155 fırtına obüsü,1,Tai,2,Taktik Tekerlekli Zırhlı Araç,1,Tanklar,4,tcg anadolu,3,TCG BARTIN,1,TCG Burgazada (F-513),1,TCG Büyükada (F-512),1,TCG Heybeliada (F-511),1,TCG KINALIADA,4,TCG Kınalıada (F-514),1,TCG UFUK KORVETİ (A-591),1,tei pd170,1,Teknofest,1,TERMOBARİK BOMBA,1,TF-2000,3,TF-X,1,TFX,1,Tfx milli muharip uçak (mmu) son durum ne ?,1,TOROS 230/260 orta ve uzun menzilli güdümsüz topçu roketi silah sistemi ailesi,1,TS-1400,1,TUFAN,1,Tunus,1,Turboşaft,1,TURKEY,1,TUSAŞ,4,tusaş yeni iha,1,Tübitak,1,TÜBİTAK-SAGE,2,Türk Deniz Kuvvetleri,1,Türk deniz kuvvetleri envanteri,2,TÜRK HAVA KUVVETLERİ,1,Türk Silahlı kuvvetleri 2023 envanteri,1,Türk Silahlı kuvvetleri envanteri,1,Türkiye,5,Türkiye ve Suriye'deki ABD ve NATO askeri üsleri,1,Türkiyenin ilk insansız jeti,1,Türkiyenin ilk istihbarat gemisi,1,Türkiyenin insansız hava aracı (iha) filosu,1,two engine uav,1,Ukrayna,1,Ural ŞOV,1,V1 ve V2 füzeleri,1,Vergeltungswaffe füzeleri,1,Yatağan,1,YAZGUR,1,yfyk,1,YFYK iha,1,yörük,1,Yunanistan,1,yüksek faydalı yük kapasiteli iha,1,
ltr
item
TSK kuvvet.com: Rus ordusu Envanteri 2019
Rus ordusu Envanteri 2019
Bu yayınımızda Rus ordusu envanteri hakkında bilgi verirken 2019 yılı içerisinde satın alınacak ve üretilecek yeni silah sistemleri ve rusya askeri gücünede geniş yer verdik.
https://1.bp.blogspot.com/-J5x4cTQNcpM/XPrSOhCV3eI/AAAAAAAABHk/mwa9Fqlcxes1iclKrAvoUEbbTUC7K3oIgCLcBGAs/s320/PicsArt_06-08-12.06.03.jpg
https://1.bp.blogspot.com/-J5x4cTQNcpM/XPrSOhCV3eI/AAAAAAAABHk/mwa9Fqlcxes1iclKrAvoUEbbTUC7K3oIgCLcBGAs/s72-c/PicsArt_06-08-12.06.03.jpg
TSK kuvvet.com
https://www.tskkuvvet.com/2019/06/rus-ordusu-envanteri-2019.html
https://www.tskkuvvet.com/
https://www.tskkuvvet.com/
https://www.tskkuvvet.com/2019/06/rus-ordusu-envanteri-2019.html
true
675997025548438971
UTF-8
Tüm yayınlar yüklendi Yayın bulunamadı! Tümü Devamı Cevap Cevabı iptal et Sil Yazar Ana Sayfa Sayfalar Yayınlar Tümünü göster Önerilenler Etiketler Arşiv Ara Tüm Yayınlar İsteğinizle ilgili herhangi bir gönderi bulunamadı. Ana Sayfaya Dönmek İçin Tıklayın. Pazar Pzartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Cumartesi Paz Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Ocak Şubat Mart Nisan Mayıs Haziran Temmuz Ağustos Eylül Ekim Kasım Aralık Oca Şub Mar Nis May Haz Tem Ağu Eyl Eki Kas Ara az önce 1 ay önce $$1$$ dakika önce 1 saat önce $$1$$ saat önce dün $$1$$ gün önce $$1$$ bir hafta önce 5 hafta önce Takipçiler Takip et Kilitli içerik Kilidini açmak için lütfen paylaşın Tüm Kodu Kopyala Tüm Kodu Seç Tüm kodlar panoya kopyalandı Kodları kopyalamak için [CTRL] + [C] (veya Mac ile CMD + C) tuşlarına basın