Geleceğin savaş teknolojisi EMFS

Klasik top sistemlerinde Barut maliyetinin fazla olması ve barut ile atılan mühimmatın hızının düşük olması,bilim adamlarını alternatif ve daha modern sistemler arayışına itmiştir.Işte bu arayış sonrası Elektromanyetik Fırlatma sistemleri ortaya çıkmıştır (EMFS),Elektromanyetik top sistemi olarakda adlandırılan bu sitemi yalnızca Amerika,Çin,Güney Kore,Rusya ve Türkiye gibi ülkeler üretebilmektedir.

Klasik top sistemlerinde Barut maliyetinin fazla olması ve barut ile atılan mühimmatın hızının düşük olması,bilim adamlarını alternatif ve daha modern sistemler arayışına itmiştir.Işte bu arayış sonrası Elektromanyetik Fırlatma sistemleri ortaya çıkmıştır (EMFS),Elektromanyetik top sistemi olarakda adlandırılan bu sitemi yalnızca Amerika,Çin,Güney Kore,Rusya ve Türkiye gibi ülkeler üretebilmektedir.

Elektromanyetik Top (EMT) /Elektromanyetik Fırlatma Sistemi (EMFS) (Electromagnetic Railgun)

Elektrik ile birlikte hayatımıza hızla giren ve gün geçtikçe dahada üst seviyelere çıkan Elektronik, Elektromanyetik cihazlar, araç-gereçler ve sistemler ile birlikte askerî silah sanayii de bu alanda çalışmalarına hız kazandırmıştır.Barut maliyetinin fazla olması ve barut ile atılan mühimmatın hızının düşük olması,bilim adamlarını alternatif ve daha modern sistemler arayışına itmiştir.

Elektromanyetik silah ve sistemlerin geçmişi 19.yy kadar dayanmaktadır. Tarihte ilk defa 1845-50 yılları arası bazı Fransız mühendisler elektromanyetik silah denemesi için girişimde bulunmuş, fakat başarılı olamamışlardır. 
1.Dünya savaşı sıralarında Fransızlar, 2.Dünya savaşı sıralarında ise Almanlar her ne kadar elektromanyetik silah denemesi yapmışlarsada yine başarılı olamamışlardır. 1990'lı yıllara gelindiğinde ise bu alanda ilk adım Amerika'dan geldi ve Amerika ciddi atılımlar yaptı. 2000'li yılların başına gelindiği ise operasyonel olarak ilk kullanılabilir  elektromanyetik silah prototipleri geliştirildi. 
1 yüzyıllık tarihi olan bu sistem üzerine günümüze gelindiğinde dünya genelinde sadece Amerika,Çin,Güney Kore,Rusya ve Türkiye elektromanyetik silah sistemlerine ağırlık vermiş durumda. 


Çin' e ait elekto-manyetik top sistemi
Elektromanyetik Top-Fırlatma sistemi geçirgen iki paralel ray üzerinde elektromanyetik etki ile hızlanan kayar sisteme sahip bir armatürden  oluşur, elektrik bir raydan aşağı gitmesi ve armatürden geçip diğer raydan geri gelmesi prensibiyle çalışır.
Elektromanyetik toplar çok yüksek kinetik enerjiye ulaşmak için elektromanyetik güce dayanan atkı/itkili silah sistemi olarak araştırılıp geliştirilir.
Sisteme genel olarak baktığımızda normal kinetik enerjili deliciler Mach 5 hızına ulaşmaktayken, elektromanyetik topun Mach 10 hızını aşması bekleniyor ve çalışmalar da bu yönde ilerliyor. Bu sayede kullanılan normal mühimmatın hem mesafesini geçecek hem de yüksek tahrip gücüne sahip olacaktır. Özellikle donanmalarda bazı top sistemlerinin depolama,kullanılabilirlik ve etki güçleri yerine kullanılabilecek bir sistem olması ise avantajdır. 

Geliştirilen bu yeni nesil olarak adlandırabileceğimiz sistemlerin tek avantajı mühimmat hızı değil.
Normal ateşli silahlarda (barut hakkı kullanılan silahlar) kullanılan mühimmat namlu içinde yuvasından çıkıp harekete geçtiği süre içerisinde, patlamanın merkezinden uzaklaştıkça tabii olarak güç kaybına uğramakta.
Yeni nesil elektromanyetik sistemlerde ise olay bunun tam tersi oluyor çünkü namlu ne kadar uzun olursa mühimmat o kadar çok ivme kazanıyor,mühimmat namludan çıkana kadar hızlanmaya devam ediyor. Çünkü manyetik alan yukarıda da belirttiğimiz gibi namlu boyunca devam ediyor.
Avantajları bununla bitmiyor, güvenlik anlamında da bu sistem bize önemli avantajlar sunuyor. 
İçerisinde hiç bir şekilde kimyasal ve patlayıcı herhangi bir madde bulundurmadığı için kullanıcı personel için bir tehlike oluşturmuyor. 
Diğer silahlarda bulunan namlu ısınması, şişmesi ve çatlaması gibi olaylar ise bu sistemlerde söz konusu değil. 

Normal silah  sistemlerinde karşımıza çıkan önemi bir diğer etken ise geri tepme olayıdır. Özellikle tank ve topçu sistemlerinde karşımıza çıkmakta. Elektromanyetik fırlatma sisteminde ise geri tepme sıfıra iniyor. 

Gelelim diğer sistemlere nazaran daha avantajlı ve üretimi de kolay olan sistemlerin kullanımının neden bu kadar zor olduğuna. 
Adından da anlaşılacağı üzere elektromanyetik sistemlerin kullanılabilmesi için enerjiye ihtiyaç vardır, çok yüksek miktarlarda güç kullanılması gerekiyor. Fırlatılan mühimmatın saatte binlerce km hıza ulaşabilmesi için megawatt seviyesinde enerjiye ihtiyaç var. 
Bu sebeple bu silahların kullanılabilmesi için kara unsurlarında bir platforma deniz unsurlarında ise bir destroyere ihtiyaç duyulmaktadır. 

Elektromanyetik sistemlere artık sadece askerî alanda değil sivil alanlarda da ihtiyaç duyuluyor. NASA'da alçak yörüngeye bazı uyduları yada dedektörleri  fırlatabilmek için bu sistemler üzerinde çalışıyor. 
Kısacası Elektromanyetik Fırlatma Sistemi artık dünyanın geleceğini oluşturuyor. 

Geleceğin silahları olan Elektromanyetik Top-Elektromanyetik Fırlatma Sistemlerinde ülkemizin yeri nedir? Hemen hemen 174 yıl önce fikir olarak ortaya çıkıp bir sürü başarısız denemeden sonra bugün dünyada sadece 6 ülke bu sistemi geliştirebilmekte ve bunlardan birisi tabi ki Türkiye.


TÜBİTAK-SAGE, ASELSAN ve YETEKNOLOJİ A.Ş tarafından geliştirilen EMT ve EMFS sistemlerimiz ;

 • ASELSAN-Tufan 
 • TÜBİTAK-SAGE-Sapan
 • YETEKNOLOJİ - Şahi 209 blok-1 ve Şahi 209 blok-2'dir.

Sırasıyla:Tufan, Şahi blok-1, Şahi blok-2, Sapan

ASELSAN-TUFAN 

İlkkez IDEF 2017'de sergilenen TUFAN Elektromanyetik Top Sistemi için çalışmalara 2014 yılında ASELSAN'ın öz kaynaklarıyla başlanmış olup 2015 yılında yapılan başvurunun olumlu sonuçlanması sonucu TÜBİTAK Teknoloji ve Yenilik Destek Programları Başkanlığı (TEYDEB) desteği alınarak devam edilmiştir.

Geleceğin teknolojisi olarak adlandırılan Elektromanyetik Top Sistemleri kimyasal patlayıcı kullanan konvansiyonel silah sistemlerine göre kullanıcısına birçok ayrıcalık sağlamaktadır.Klasik toplarda ve fırlatma sistemlerinde mühimmat ister güdümsüz ister güdümlü olsun bir patlamayla ateşlenirken. Elektromanyetik fırlatmada ise namlunun içine koruyucu bir kılıfla konulan mühimmat namlu çevresinde oluşturulan elektromanyetik dalganın itme gücüyle fırlatılıyor. 

TUFAN Elektromanyetik Top Sistemi TUFAN-S, TUFAN-M ve TUFAN-D olmak üzere 3 versiyonda tanıtılmış olup TUFAN-S sabit tesislerin korunmasında,TUFAN-M Araç üzerinde mobil olarak ve TUFAN-D ise deniz platformlarında kullanılacak.

Klasik top sistemlerine göre namlu içerisindeki sürtünmenin çok az olması namlu ömrünü uzatırken,ses hızının 6 katına çıkabiliyor. 


YETEKNOLOJİ tarafından geliştirilen millî sistemlerimiz Şahi 209 Blok 1 ve Şahi 209 Blok 2'dir..

Dünyada çok az sayıda ülkenin geliştirebildiği Elektromanyetik Top sistemleri alanında tabiri caizse millî savunma sanayimiz treni yakalamış ve çok hızlı bir atılım yapmıştır. 

Şahi 209 Blok-1 


Teknik olarak özellikleri ;  -Güç ; 1 Megajul, Fiberoptik çok kademeli ateşleme  -Namlu uzunluğu; 3 metre  -Mermi kalibresi :16 mm -Mermi ağırlığı;300 gr -Menzil;10-12 km.


Saha testleri  Haziran 2018 de gerçekleştirilen Şahi 209 Blok 1 ve hedef olarak ise TSK nın kullanımına sunulabilecek taktik bir sistemi sahaya sürmekti. 
Şahi 209 Blok 1, 1 megajul güçle 300 gr ağırlığa sahip mühimmatı ses hızının yaklaşık 6-7 katı daha hızlı bir şekilde 12 km menzile ulaşabiliyor. 

Teknik olarak özellikleri ;

-Güç ; 1 Megajul, Fiberoptik çok kademeli ateşleme 
-Namlu uzunluğu; 3 metre 
-Mermi kalibresi :16 mm
-Mermi ağırlığı;300 gr
-Menzil;10-12 km. 

Şahi Blok-2 


Teknik Özellikleri ;  -Güç: 10 Megajul -Namlu Uzunluğu ;7 metre -Mermi : 35 mm -Mühimmat Ağırlığı: 1500 gr -Menzil : 50 km -Hız : Hipersonik (ses hızının 6) katı

Sadece ve sadece Şahi 209 Blok 1'den tam 8 ay sonra daha gelişmiş üst varyantı olarak geliştirilen Şahi 209 Blok 2 ise bir çok ilke imza atıyor. 
Sadece 8 ay ara ile hızlı bir şekilde geliştirilebilen Şahi 209 Blok 2 geleceğe daha da umutla bakmamızı sağlıyor. 
İlk kez İDEF 2019'da sergilenen Şahi 209 Blok 2 hanefi Blok 1 den hemen sonra çalışmalarına başlanmış olup %100 milli %95 yerli olarak tamamen şirketin kendi öz kaynakları ile üretilmiştir. 

Teknik Özellikleri ;

-Güç: 10 Megajul
-Namlu Uzunluğu ;7 metre
-Mermi : 35 mm
-Mühimmat Ağırlığı: 1500 gr
-Menzil : 50 km
-Hız : Hipersonik (ses hızının 6) katı

Şahi 209 EMT-EMFS proje hedefleri ise;

Prototip 10;
Mach 6+ hız, 56 mm mermi, 50+km menzil
Prototip 11;
Mach 8+ hız, 56 mm mermi, 100+km menzil. 
Prototip 12;
Mach 8+ hız, 76 mm mermi, 150+ km menzil. Son olarak belirtmekte fayda görüyoruz ;
Şahi, ismini herkesin de bildiği üzere İstanbul kuşatması sırasında Fatih'in İstanbul'un surlarını yıkmak için kullandığı Şahi topund an alıyor. 
Yani bir nevi çağ açıp çağ kapatan topun adıdır Şahi. 
209 sayısı ise Mete Han tarafından M. Ö 209 yılında kurulan ilk Kara Kuvvetlerimizden gelmektedir. 
Geleceğin savaş teknolojisi,geldi!

Hazırlayan:Ömer Kara

Yorumlar

BLOGGER
Ad

"Kayı" sınır güvenlik sistemi özellikleri,1,20mm top sistemi,1,ABD,1,Acrob,1,AĞIR sınıf taarruz helikopteri,1,AKINCI İHA,1,Akıncı TİHA,2,AKINCI UAV,1,AKKINCI TAARRUZİ İHA,1,Aksungur,1,albatros-t,1,ALIS,1,Anka aksungur,1,ANTİ-İHA SİSTEMİ,1,ARMOL,1,Armol(lazer silahı),1,Aselsan,10,ASISGUARD,1,Askeri güç,13,ASR,1,Asya (Askeri yürüyüş asistanı),1,Ata Arms,1,Atak helikopteri,1,Atak-2,1,ATLAS,1,Atmaca,3,Atmaca füzesi,3,atmaca gemi savar füzesi,1,Atmaca gemisavar füzesi,1,atmaca ilk deniz füzesi,1,Ay sınıfı denizaltı,1,Azerbaycan,1,Bangladeş,1,Barış Pınarı,1,baykar,4,Bayraktar TB2,1,Bilgem,1,Bismarck,1,BMC,1,bora füzesi,1,BOZOK,1,çift motorlu iha,1,çift motorlu insansız hava aracı,1,Deniz kurdu 2019,1,deniz sistemleri,6,Destroyer,1,diha,1,Dijital kamuflaj,1,dost/düşman tanıma sistemi,1,Dozer,1,EİRS,1,Ejder yalçın,1,Ejder yalçın fiyatı ne kadar?,1,Ejder YALÇIN teknik özellikleri,1,EJDER YALÇIN ve 15 Temmuz,1,Elektroland,1,Elektromanyetik fırlatma sistemlerimiz,1,Elektronik harp nedir,1,Elektronik harp sistemlerimiz nelerdir,1,Elektronik savunma nedir,1,EMFS,1,En güçlü 10 hava kuvvetleri,1,Erken ihbar radar sistemi (eirs),1,F-16C Blok 30,1,F-35,5,Fırtına 2,1,Fırtına NG,1,fırtına obüsü ve fırtına 2 obüsü arasındaki fark,1,FNSS,1,Genesis ADVENT,1,Gezgin cruise missile,1,Gezgin Seyir Füzesi,1,Gökbey,1,Gökdeniz yhss,1,Göksungur,1,GÖKTUĞ,1,Gölge Süvari,1,Gür sınıfı denizaltı,1,Haber,1,Haberler,1,Habras,1,Harimau,1,Hava Araçları,1,Hava savunma sistemi,1,Hava sistemleri,8,Hava soj nedir,1,HGK,1,Hisar hava savunma sistemi,3,Hisar-O,1,Hisar-U,1,Hürjet,1,IDEF2019,2,i-sınıfı fırkateyn,1,İha,3,İHTAR,1,ika,1,imece uydusu,1,insansız Ejder YALÇIN,1,insansız kara aracı,1,insansız kara araçları,1,israil,1,japonya,1,jinnah,1,Kaplan mt,1,kara sistemleri,6,KÂŞİF,1,Katar,1,Katmerciler,1,KCR-556,1,KERKES,1,Keskin nişancı tüfeği,1,KGK,1,KGK (Kanatlı Güdüm Kiti),1,Kindi,1,Korhan,1,Korkut kundağı motorlu alçak irtifa hava savunma sistemi,1,Korkut-D,1,Kundağı motorlu obüs,1,L-UMTAS,1,Lanza LTR-25,1,Leopard 2,1,Leopard 2A4,1,Leopard 2A4 Türkiye Modernizasyonu,1,LGK-82,1,Luke air force,1,male iha,1,MEHS,1,meteksan,2,mızrak-o,1,Mildar,1,MİLDEN,1,Milgem,1,MİLGEM,1,MİLSAR,1,Minyatür bomba,1,MK82-T,1,mmu,1,MOCK-UP,1,MPT-55,1,MRBS,1,Muharip İnsansız Uçak Sistemi (MİUS),1,neb nufuz edici bomba,1,Neden Öldüler,1,nurol makina,2,nükleer füze,1,omtas,1,OTOKAR,1,Otokar AKREP 2,1,otonom,1,özgün yazılar,1,Özgür projesi,1,Pakistan,1,Pakistan ve Hindistan askeri güç karşılaştırması,1,Paris Airshow,1,Pars,1,parsIII 8*8,1,PD170,1,Polonya,1,preveze sınıfı denizaltı,1,Pusat,1,REİS SINIFI DENIZALTILAR (Type- 214TN)TURKISH NAVY,1,Reis sınıfı denizaltı,2,RF arayıcı başlık,1,ROKETSAN,2,Rostec,1,rowenma,1,Rus ordusu envanteri,1,Rusya,1,S-400,2,S-400 mü PATRİOT mu ?,1,S-400 Türkiye,1,s400,3,Sapan,1,SAR-223,1,SARB-83,2,Sarmat,1,SARP-L,1,SERT-82,2,SG-KONUM,1,SG-Konum-01,1,Siper,1,SOM,2,Som Cruise missile,1,SOM-B1,1,SOM-B2,1,SOM(STAND OFF MİSSLE),1,STM,1,Su üstü hedef ailesi,1,SU-35,1,SÜPERSONİK İHA,1,ŞAHİ Blok1,1,ŞAHİ Blok2,2,t155 fırtına obüsü,1,Tai,2,Taktik Tekerlekli Zırhlı Araç,1,Tanklar,4,tcg anadolu,2,TCG BARTIN,1,TCG Burgazada (F-513),1,TCG Büyükada (F-512),1,TCG Heybeliada (F-511),1,TCG KINALIADA,4,TCG Kınalıada (F-514),1,TCG UFUK KORVETİ (A-591),1,tei pd170,1,Teknofest,1,TERMOBARİK BOMBA,1,TF-2000,3,TF-X,1,TFX,1,Tfx milli muharip uçak (mmu) son durum ne ?,1,TOROS 230/260 orta ve uzun menzilli güdümsüz topçu roketi silah sistemi ailesi,1,TUFAN,1,Tunus,1,TURKEY,1,TUSAŞ,3,tusaş yeni iha,1,Tübitak,1,TÜBİTAK-SAGE,2,Türk Deniz Kuvvetleri,1,Türk deniz kuvvetleri envanteri,2,TÜRK HAVA KUVVETLERİ,1,Türk Silahlı kuvvetleri 2023 envanteri,1,Türk Silahlı kuvvetleri envanteri,1,Türkiye,4,Türkiye ve Suriye'deki ABD ve NATO askeri üsleri,1,Türkiyenin ilk insansız jeti,1,Türkiyenin ilk istihbarat gemisi,1,Türkiyenin insansız hava aracı (iha) filosu,1,two engine uav,1,Ukrayna,1,Ural ŞOV,1,V1 ve V2 füzeleri,1,Vergeltungswaffe füzeleri,1,Yatağan,1,YAZGUR,1,yfyk,1,YFYK iha,1,yörük,1,Yunanistan,1,yüksek faydalı yük kapasiteli iha,1,
ltr
item
TSK kuvvet.com: Geleceğin savaş teknolojisi EMFS
Geleceğin savaş teknolojisi EMFS
Klasik top sistemlerinde Barut maliyetinin fazla olması ve barut ile atılan mühimmatın hızının düşük olması,bilim adamlarını alternatif ve daha modern sistemler arayışına itmiştir.Işte bu arayış sonrası Elektromanyetik Fırlatma sistemleri ortaya çıkmıştır (EMFS),Elektromanyetik top sistemi olarakda adlandırılan bu sitemi yalnızca Amerika,Çin,Güney Kore,Rusya ve Türkiye gibi ülkeler üretebilmektedir.
https://1.bp.blogspot.com/-KFUK4JUbmHU/XQAIaF3yCUI/AAAAAAAABJ8/i-dvJqFO4Scf1-zrTipA-YJ6eda_mrDjACLcBGAs/s320/20190611_225738.png
https://1.bp.blogspot.com/-KFUK4JUbmHU/XQAIaF3yCUI/AAAAAAAABJ8/i-dvJqFO4Scf1-zrTipA-YJ6eda_mrDjACLcBGAs/s72-c/20190611_225738.png
TSK kuvvet.com
https://www.tskkuvvet.com/2019/06/gelecegin-savas-teknolojisi-emfs.html
https://www.tskkuvvet.com/
https://www.tskkuvvet.com/
https://www.tskkuvvet.com/2019/06/gelecegin-savas-teknolojisi-emfs.html
true
675997025548438971
UTF-8
Tüm yayınlar yüklendi Yayın bulunamadı! Tümü Devamı Cevap Cevabı iptal et Sil Yazar Ana Sayfa Sayfalar Yayınlar Tümünü göster Önerilenler Etiketler Arşiv Ara Tüm Yayınlar İsteğinizle ilgili herhangi bir gönderi bulunamadı. Ana Sayfaya Dönmek İçin Tıklayın. Pazar Pzartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Cumartesi Paz Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Ocak Şubat Mart Nisan Mayıs Haziran Temmuz Ağustos Eylül Ekim Kasım Aralık Oca Şub Mar Nis May Haz Tem Ağu Eyl Eki Kas Ara az önce 1 ay önce $$1$$ dakika önce 1 saat önce $$1$$ saat önce dün $$1$$ gün önce $$1$$ bir hafta önce 5 hafta önce Takipçiler Takip et Kilitli içerik Kilidini açmak için lütfen paylaşın Tüm Kodu Kopyala Tüm Kodu Seç Tüm kodlar panoya kopyalandı Kodları kopyalamak için [CTRL] + [C] (veya Mac ile CMD + C) tuşlarına basın