S-400 mü PATRİOT mu? Hangisi daha üstün ? | Hava savunma sistemleri

S-400 VE PATRİOT KARŞILAŞTIRMASI Son zamanlarda hepimizin merak ettiği en önemli konu S-400 mü daha üstün yoksa PATRİOT mu? Rusyayla yapılan S-400 anlaşmasından sonra Amerika Birleşik Devletleri birçok konuda baskılar uygulayarak TÜRKIYE'yi S-400 Hava savunma sistemi almaktan vazgeçirmeye çalışmıştır.

Son zamanlarda hepimizin merak ettiği en önemli konu S-400 mü daha üstün yoksa PATRİOT mu?  Rusyayla yapılan S-400 anlaşmasından sonra Amerika Birleşik Devletleri birçok konuda baskılar uygulayarak TÜRKIYE'yi S-400 Hava savunma sistemi almaktan vazgeçirmeye çalışmıştır.

Son zamanlarda hepimizin merak ettiği en önemli konu S-400 mü daha üstün yoksa PATRİOT mu?
Rusyayla yapılan S-400 anlaşmasından sonra Amerika Birleşik Devletleri birçok konuda baskılar uygulayarak TÜRKIYE'yi S-400 Hava savunma sistemi almaktan vazgeçirmeye çalışmıştır.Bu durum son zamanlarda öyle bir hâl almıştır ki ABD,Türkiye'ye S-400 alımından vazgeçmesi karşılığında 2019 yılı sonuna kadar Patriot’ları Türkiye’ye teslim edeceğini bile söylemiştir.Halbuki Türkiye defalarca patriot hava savunma sistemlerini almak için başvuruda bulunmuş ve her defasında satın alma çabalarımız ABD tarafından boşa çıkarılmıştır.Yine ABD,Rusya’dan s-400 satın alımı ciddiyet kazanınca, bu girişimi engellemek amacı ile patriot sisteminin satışını kendisi gündeme getirmiştir.

Peki hava savunma sistemi alınırken hangi kriterler göz önünde bulundurulmalı ?

Hangi hava savunma sisteminin tercih edilmesi gerektiği konusunda temel kriterimizin , Türkiye’nin tehdit algılaması ve korumanın belli bir bölgeyi  mi yoksa geniş bir alanı mı kapsayacaği olmalıdır.Buna bide Teknoloji aktarımını da eklemek yanlış olmaz çünki Türkiye teknoloji aktarımıyla kendisini geliştirerek bu sistemleri alan değil , bilgi birikimleri sayesinde üreten hatta ihraç eden konuma gelmek istemektedir.Rusyayla yapılan anlaşma teknoloji paylaşımınıda içerdiği için bizim için büyük önem taşımaktadır.

Konuya genel hatları ile değindikten sonra asıl konumuz olan S-400 mü daha üstün PATRİOT mu sorusunun cevabını verelim.

S-400
Görev tanımı; "Modern ve gelecekteki tüm hava ve uzay saldırı araçlarını imha etmek için geliştirilmiştir" olan S-400 Hava savunma sistemi 2007 yılında kullanıma sunulmuştur,yeni sistemleri içermesi bakımından gelişmiş bir teknolojiye sahiptir ve dünyanın en iyi hava savunma sistemi olarak kabul edilmektedir.Özellikle 600 km radar kapsama alanı,aynı anda 300 hedefi takip edebilme ve 72 hedefe angaje olabilme özellikleriyle PATRİOT hava savunma sistemine fark atmaktadır. Herhangi bir savaşta kullanılmadığı için operasyonel alanda ne kadar etkili olduğu bilinmiyor ancak yapılan denemelerde atılan  füzeleri başarıyla imha etmiştir, S-400 sisteminin bir üst modeli S-500 dür.

PATRİOT

PATRIOT hava savunma sistemi 1982 yılında hizmete girmiştir. Başlangıçta 80 km olan  radar kapsama alanı geliştirmelerle 150 km'yi bulmuştur, PATRİOT  aynı anda 100 hedefi takip edebilme ,aynı anda 36 hedefe angaje olma özelliğine sahiptir, daha çok sanayi alanları,büyük şehirleri ve kritik öneme sahip kara,deniz ve hava üslerini hava saldırılarına karşı korumak için kullanılmaktadır. Operasyonel alanda ne kadar başarılı olduğuna gelecek olursak ;Körfez Savaşı’nda Irak’tan gelebilecek tehditlere karşı bölge ülkelerine yerleştirilen Patriot’lar özellikle İsrail ve Suudi Arabistan’da kendilerinden beklenen performansı gösterememişlerdir. Irak’tan gelen SCUT ve Al Hussein füzelerini durdurmakta yetersiz kalan Patriot’ların, Suudi Arabistan’da %80, İsrail’de ise %50 oranında başarılı olabildikleri açıklanmıştır.Körfez savaşındaki başarızlığından dolayı birçok geliştirme paketi uygulanmıştır bunlar: PAC-1,PAC-2,PAC-3,PAC-3 MSE dir.

Geliştirme paketleriyle eklenen özellikler şu şekildedir;

PAC-1 
Radar sisteminin tarama açıları geliştirildi, program yazılımı iyileştirildi. Taktik balistik füzelere karşı etkinliği artırıldı.
PAC-2
Program yazılımında değişiklikler yapıldı, yeni ateşleyici fünye ve vurucu unsurlar monte edilen füzenin muharebe bölümündeki çalışmalar tamamlandı.
PAC-3 
'Stels' teknolojisi kullanılarak fırlatılanlar da dahil olmak üzere taktik balistik ve kruz füzelerinin savaş başlıklarına önleme yapacak şekilde geliştirildi.
PAC-3 MSE 
Patriot, yüksek güçlü motoru, geliştirilmiş aerodinamik özellikleri ve mükemmelleştirilmiş navigasyon sistemiyle diğerlerinden ayrılıyor. PAC-3'e kıyasla menzil çapı bir buçuk kat artırıldı (füzenin mutlak özellikleri gizli tutuluyor).

Bu veriler ışığında iki sistemide incelediğimizde hem teknik açıdan hemde etkinlik açısından S-400 ''ün PATRİOT hava savunma sisteminden kat be kat daha iyi olduğunu anlamaktayız.Peki S-400 Hava savunma sistemi tek başına yeterli olacak mıdır?,Bu konudaki benim yorumum ise her sistemin mutlaka bir zaafiyeti olur bunu en aza indirmek için Türkiye'nin yerli ve milli hava savunma sistemi olan HİSAR A ve üretimi devam eden HİSAR-O ve HİSAR-U ile birlikte kullanılması daha faydalı olacaktır böylece etkinlik %100 e kadar çıkarılabilecektir.

Hem PATRİOT hemde S-400 alınırsa ne olur?

Türkiye'nin Hem PATRİOT hemde S-400 sistemine sahip olması hava savunmamız açısından iyi olacaktır ancak siyasi açıdan bakacak olursak Türkiye'nin arada kaldığı bir görünüm ortaya çıkacak tır ki bu da siyasî otoritemizi sarsacak bir durumdur. Neden iki sistemin alınmasınında iyi olacağı konusuna gelecek olursak,bilindiği üzere ABD'nin en büyük düşmanlarından biri RUSYA'dır ve RUSYA'nın en büyük düşmanıda şüphesiz ABD'dir. Bu iki ülke de  hava savunma sistemini rekabet içinde olduğu ülkenin füzelerini engelleyecek şekilde geliştirmektedir. Ülkemiz jeo-politik açıdan ve yer altı kaynakları açısından paylaşılamayan bir bölgededir, bu durumda ülkemizi hem avrupadan hemde asya'dan gelecek saldırılara açık hale getirmektedir, Işte bu noktada iki farklı ülkenin hava savunma sistemine sahip olmanın faydasını göreceğiz şöyleki avrupa ülkelerinden herhangi biriyle bir savaş durumuna girecek olsak ABD hava savunma sistemimizi bizim istemimiz dışında kapatabilir ve bu da bizi savaşta çok zor duruma düşürebilir,Bu durumda S-400 sistemi devreye girecektir.Aynı senaryonun RUSYA için olduğunu düşünelim Rusya veya rusyaya yakın herhangi bir ülkeyle savaşa girdiğinizde Rusyanın S-400 hava savunma sistemlerini devre dışı bıraktığında PATRİOT hava savunma sistemi aktif durumda olacaktır.


S-400 Rusya Ön ödeme yapan ülke: Türkiye Sevkiyat aşamasında: Çin Anlaşma imzalayan ülke: Suudi Arabistan  Olası alıcılar: Hindistan, Bahreyn

Patriot ABD, Almanya, Japonya, BAE, Tayvan, Hollanda, Güney Kore, Suudi Arabistan, İspanya, Yunanistan, İsrail, Bahreyn, Mısır, Ürdün


FÜZE SAVUNMA SİSTEMİNİN ÖĞELERİ

S-400
Her biri 12 fırlatma rampasına sahip 8 füze kompleksi  Sistem kontrol merkezi, radar merkezi, anten için seyyar kule, güdümlü füzeler Teknik destek sistemi, füzeler için teknik bakım araçları

PATRIOT
Radar, ateş kontrol merkezi, enerji kaynakları İletişim araçları, teknolojik ekipman, radyo-teknik ve teknik kamuflaj araçları Fırlatma rampaları, güdümlü füzeler


TEKNİK ÖZELLİKLERİN KARŞILAŞTIRILMASI


Aerodinamik hedefleri vurma menzili:
S-400 = >250 km
Patriot = 160 km 

Balistik füzeleri vurma menzili:
S-400 = 60 km
Patriot = <45 km 

Hedefleri vurma yüksekliği:
S-400:
max — 27 km
min — 0,01 km
Patriot:
max — 24 km
min — 0,06 km

Radar kapsama alanı:
S-400 = 600 km
Patriot = >150 km 

Kuruluş süresi:
S-400 = 5 dakika
Patriot = 30 dakika 

Vurulacak hedefin hızı:
S-400 = <4800 m/s
Patriot = >2200 m/s

Sistemin tepki süresi:
S-400 = 10 saniye
Patriot = 15 saniye 

Fırlatma açısı:
S-400 = 90 derece
Patriot = 38 derece

Yorumlar

BLOGGER
Ad

"Kayı" sınır güvenlik sistemi özellikleri,1,20mm top sistemi,1,ABD,1,Acrob,1,AĞIR sınıf taarruz helikopteri,1,AHTAPOT-S,1,AKINCI İHA,1,Akıncı TİHA,2,AKINCI UAV,1,AKKINCI TAARRUZİ İHA,1,Aksungur,1,Al-25TLT,1,albatros-t,1,ALIS,1,Anka aksungur,1,ANTİ-İHA SİSTEMİ,1,ARMOL,1,Armol(lazer silahı),1,Aselsan,10,ASISGUARD,1,Askeri güç,13,ASR,1,Asya (Askeri yürüyüş asistanı),1,Ata Arms,1,Atak,1,Atak helikopteri,1,Atak-2,1,ATLAS,1,Atmaca,3,Atmaca füzesi,3,atmaca gemi savar füzesi,1,Atmaca gemisavar füzesi,1,atmaca ilk deniz füzesi,1,Ay sınıfı denizaltı,1,Azerbaycan,1,Bangladeş,1,Barış Pınarı,1,baykar,4,Bayraktar TB2,1,Bilgem,1,Bismarck,1,BMC,1,bora füzesi,1,BOZOK,1,çift motorlu iha,1,çift motorlu insansız hava aracı,1,Deniz kurdu 2019,1,deniz sistemleri,6,Destroyer,1,diha,1,Dijital kamuflaj,1,dost/düşman tanıma sistemi,1,Dozer,1,EİRS,1,Ejder yalçın,1,Ejder yalçın fiyatı ne kadar?,1,Ejder YALÇIN teknik özellikleri,1,EJDER YALÇIN ve 15 Temmuz,1,Elektroland,1,Elektromanyetik fırlatma sistemlerimiz,1,Elektronik harp nedir,1,Elektronik harp sistemlerimiz nelerdir,1,Elektronik savunma nedir,1,EMFS,1,En güçlü 10 hava kuvvetleri,1,Erken ihbar radar sistemi (eirs),1,F-16C Blok 30,1,F-35,5,Faz-2,1,Fırtına 2,1,Fırtına NG,1,fırtına obüsü ve fırtına 2 obüsü arasındaki fark,1,FNSS,1,Genesis ADVENT,1,Gezgin cruise missile,1,Gezgin Seyir Füzesi,1,Gökbey,1,Gökdeniz yhss,1,Göksungur,1,GÖKTUĞ,1,Gölge Süvari,1,Gür sınıfı denizaltı,1,Haber,1,Haberler,1,Habras,1,Harimau,1,Hava Araçları,1,Hava savunma sistemi,1,Hava sistemleri,8,Hava soj nedir,1,HGK,1,Hisar hava savunma sistemi,3,Hisar-O,1,Hisar-U,1,Hürjet,1,IDEF2019,2,i-sınıfı fırkateyn,1,İha,3,İHTAR,1,ika,1,imece uydusu,1,insansız Ejder YALÇIN,1,insansız kara aracı,1,insansız kara araçları,1,israil,1,japonya,1,jinnah,1,Kaplan mt,1,kara sistemleri,6,KÂŞİF,1,Katar,1,Katmerciler,1,KCR-556,1,KERKES,1,Keskin nişancı tüfeği,1,KGK,1,KGK (Kanatlı Güdüm Kiti),1,Kindi,1,Korhan,1,Korkut kundağı motorlu alçak irtifa hava savunma sistemi,1,Korkut-D,1,Kundağı motorlu obüs,1,L-UMTAS,1,Lanza LTR-25,1,Leopard 2,1,Leopard 2A4,1,Leopard 2A4 Türkiye Modernizasyonu,1,LGK-82,1,Luke air force,1,male iha,1,MEHS,1,meteksan,2,mızrak-o,1,Mildar,1,MİLDEN,1,Milgem,1,MİLGEM,1,MİLSAR,1,Minyatür bomba,1,MK82-T,1,mmu,1,MOCK-UP,1,MPT-55,1,MRBS,1,Muharip İnsansız Uçak Sistemi (MİUS),1,neb nufuz edici bomba,1,Neden Öldüler,1,nurol makina,2,nükleer füze,1,omtas,1,OTOKAR,1,Otokar AKREP 2,1,otonom,1,özgün yazılar,1,Özgür projesi,1,Pakistan,1,Pakistan ve Hindistan askeri güç karşılaştırması,1,Paris Airshow,1,Pars,1,parsIII 8*8,1,PD170,1,Polonya,1,preveze sınıfı denizaltı,1,Pusat,1,REİS SINIFI DENIZALTILAR (Type- 214TN)TURKISH NAVY,1,Reis sınıfı denizaltı,2,RF arayıcı başlık,1,ROKETSAN,2,Rostec,1,rowenma,1,Rus ordusu envanteri,1,Rusya,1,S-400,3,S-400 mü PATRİOT mu ?,1,S-400 Türkiye,1,s400,3,Sapan,1,SAR-223,1,SARB-83,2,Sarmat,1,SARP-L,1,SERT-82,2,SG-KONUM,1,SG-Konum-01,1,Siper,1,SOM,3,Som Cruise missile,1,SOM-B1,1,SOM-B2,1,SOM(STAND OFF MİSSLE),1,STM,1,Su üstü hedef ailesi,1,SU-35,1,SÜPERSONİK İHA,1,ŞAHİ Blok1,1,ŞAHİ Blok2,2,T-70,1,t155 fırtına obüsü,1,Tai,2,Taktik Tekerlekli Zırhlı Araç,1,Tanklar,4,tcg anadolu,3,TCG BARTIN,1,TCG Burgazada (F-513),1,TCG Büyükada (F-512),1,TCG Heybeliada (F-511),1,TCG KINALIADA,4,TCG Kınalıada (F-514),1,TCG UFUK KORVETİ (A-591),1,tei pd170,1,Teknofest,1,TERMOBARİK BOMBA,1,TF-2000,3,TF-X,1,TFX,1,Tfx milli muharip uçak (mmu) son durum ne ?,1,TOROS 230/260 orta ve uzun menzilli güdümsüz topçu roketi silah sistemi ailesi,1,TS-1400,1,TUFAN,1,Tunus,1,Turboşaft,1,TURKEY,1,TUSAŞ,4,tusaş yeni iha,1,Tübitak,1,TÜBİTAK-SAGE,2,Türk Deniz Kuvvetleri,1,Türk deniz kuvvetleri envanteri,2,TÜRK HAVA KUVVETLERİ,1,Türk Silahlı kuvvetleri 2023 envanteri,1,Türk Silahlı kuvvetleri envanteri,1,Türkiye,5,Türkiye ve Suriye'deki ABD ve NATO askeri üsleri,1,Türkiyenin ilk insansız jeti,1,Türkiyenin ilk istihbarat gemisi,1,Türkiyenin insansız hava aracı (iha) filosu,1,two engine uav,1,Ukrayna,1,Ural ŞOV,1,V1 ve V2 füzeleri,1,Vergeltungswaffe füzeleri,1,Yatağan,1,YAZGUR,1,yfyk,1,YFYK iha,1,yörük,1,Yunanistan,1,yüksek faydalı yük kapasiteli iha,1,
ltr
item
TSK kuvvet.com: S-400 mü PATRİOT mu? Hangisi daha üstün ? | Hava savunma sistemleri
S-400 mü PATRİOT mu? Hangisi daha üstün ? | Hava savunma sistemleri
S-400 VE PATRİOT KARŞILAŞTIRMASI Son zamanlarda hepimizin merak ettiği en önemli konu S-400 mü daha üstün yoksa PATRİOT mu? Rusyayla yapılan S-400 anlaşmasından sonra Amerika Birleşik Devletleri birçok konuda baskılar uygulayarak TÜRKIYE'yi S-400 Hava savunma sistemi almaktan vazgeçirmeye çalışmıştır.
https://1.bp.blogspot.com/-vM-SfYLOpQQ/XIlwhwFX3_I/AAAAAAAAAys/08K1Lp8LtfENghssZkSnTB6x8d3Ep0EnACLcBGAs/s400/S-400%2Bve%2BPATR%25C4%25B0OT%2Bkar%25C5%259F%25C4%25B1la%25C5%259Ft%25C4%25B1rmas%25C4%25B1.jpg
https://1.bp.blogspot.com/-vM-SfYLOpQQ/XIlwhwFX3_I/AAAAAAAAAys/08K1Lp8LtfENghssZkSnTB6x8d3Ep0EnACLcBGAs/s72-c/S-400%2Bve%2BPATR%25C4%25B0OT%2Bkar%25C5%259F%25C4%25B1la%25C5%259Ft%25C4%25B1rmas%25C4%25B1.jpg
TSK kuvvet.com
https://www.tskkuvvet.com/2019/03/s-400-mu-patriot-mu-hangisi-daha-ustun.html
https://www.tskkuvvet.com/
https://www.tskkuvvet.com/
https://www.tskkuvvet.com/2019/03/s-400-mu-patriot-mu-hangisi-daha-ustun.html
true
675997025548438971
UTF-8
Tüm yayınlar yüklendi Yayın bulunamadı! Tümü Devamı Cevap Cevabı iptal et Sil Yazar Ana Sayfa Sayfalar Yayınlar Tümünü göster Önerilenler Etiketler Arşiv Ara Tüm Yayınlar İsteğinizle ilgili herhangi bir gönderi bulunamadı. Ana Sayfaya Dönmek İçin Tıklayın. Pazar Pzartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Cumartesi Paz Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Ocak Şubat Mart Nisan Mayıs Haziran Temmuz Ağustos Eylül Ekim Kasım Aralık Oca Şub Mar Nis May Haz Tem Ağu Eyl Eki Kas Ara az önce 1 ay önce $$1$$ dakika önce 1 saat önce $$1$$ saat önce dün $$1$$ gün önce $$1$$ bir hafta önce 5 hafta önce Takipçiler Takip et Kilitli içerik Kilidini açmak için lütfen paylaşın Tüm Kodu Kopyala Tüm Kodu Seç Tüm kodlar panoya kopyalandı Kodları kopyalamak için [CTRL] + [C] (veya Mac ile CMD + C) tuşlarına basın