REİS SINIFI DENIZALTILAR | (Type- 214TN) TURKISH NAVY

REİS SINIFI DENIZALTILAR   (Type- 214TN) TURKISH NAVY Uluslar arası kamuoyunda (Type- 214TN) olarak bilinen reis sınıfı üzerinde yeni düzenlemeler ve iyileştirmeler yapılması amacıyla teslim tarihi 2020'ye ertelenmiştir.


REİS SINIFI DENIZALTILAR

                          (Type- 214TN) TURKISH NAVY


Sessiz ve derinden... Türk denizaltılarının sloganı bu. Türk donanmasının ilk denizaltıları, Abdulhamit ve Abdulmecit isimli denizaltılarımızdı. Cumhuriyet tarihinin ilk denizaltıları ise I. ve II. İnönü denizaltılarımızdı. Sürpriz silah olma özellikleri sayesinde donanmaların değişmez tercihi oldu denizaltılar. Bugün bile imkân ve kabiliyetleri itibariyle Gür, Preveze ve Ay sınıfı olmak üzere üç farklı isimle sınıflandırılan Türk denizaltılar, donanmamızın günün değişen koşullarına cevap vermek maksadıyla gerek modernizasyondan geçip gerekse de emekliye ayrıldılar.

Türk Deniz Kuvvetlerinin sunduğu raporlar ve Ay sınıfı denizaltılarımızın yakın zamanda emekliye ayrılacak olmaları itibariyle Almanya'dan gerçekleştirilen teknoloji transferiyle Reis sınıfı denizaltılarımızın inşasına başladık. Uluslar arası kamuoyunda (Type- 214TN) olarak bilinen denizaltılar, Güney Kore, Portekiz, Yunanistan... gibi ülkeler tarafından kullanılmaktadır. Denizaltıların Türk Deniz kuvvetlerine katılım tarihi, donanmamızın denizaltılar üzerinde yeni
düzenlemeler, iyileştirmeler yapmak istemesi sebebiyle denizaltıların donanmamıza ilk katılım tarihini 2020 tarihine ertelemiştir. Toplamda altı adet üretilmesi kararlaştırılan deniazltılardan Piri Reis olarak adlandırılan ilk deniazltının 2020 yılında teslim edileceği ve bunu takip eden her yıl 1 adet denizaltının daha teslimi kararlaştırılmıştır. Türk Donanma Komutanlığının tecrübesi ışığında Gölcük Tersane Komutanlığında inşa süreci devam eden denizaltılar, Türk Deniz Kuvvetlerine çok büyük imkan sağlayıp, önemli bir güç çarpanı ortaya koyacaktır.

Sınıfının en gelişmiş teknolojisine sahip olacak Reis sınıfı denizaltılar, nükleer denizaltılardan sonra en caydırıcı platformdurlar. Ay sınıfı denizaltılarımız, 61 metre, Preveze sınıfı denizaltılarımız ve Gür sınıfı deniazltılarımız 62 metre uzunluğa sahip iken Reis sınıfı denizaltılarımız 68 metre uzunluğa, 6.3 metre tekne çapına ve 13.1 metre yüksekliğe sahip olacak. 1855 ton su üstü ağırlığı ve 2042 ton su altı deplasman ağırlığına sahip olacak denizaltılarımızın en önemli özelliklerinden biri de güdümlü mermi atabilme kapasitesine sahip olmaları olacak. Denizaltıların en kritik özelliği, görünmezlik ve sürpriz silah olma özellikleridir. Reis sınıfı denizaltılarımız, bir önceki denizaltılarımıza nazaran beş kat daha görünmez ve çok daha caydırı bir güç olacaktır.

Bu görünmezliğin idame edilmesinde en önemli özellik, havadan bağımsız tahrik sistemidir. Mevcut denizaltılarımızda bulunmayan bu özellik, Reis sınıfı denizaltılarımıza stratejik güç vermektedir. Nükleer deniazltısı bulunan veya nükleer güce kısa vadede ulaşma imkanı bulumayan donanmalar da havadan bağımsız tahrik gücüne sahip denizaltılara rağbet gösternektedir. Bu sistem, nükleer deniazltılardan sonra en ileri teknolojiye sahiptir. Dönemin Deniz Kuvvetleri Komutanlığı teknik başkanı Tuğamiral Sami Örgüçün kamuoyuna açıkladığı üzere, yeni tip denizaltılarımız, klasik dizel elektrikli denizaltılara nazaran su altında tespit edilmeden çok daha uzun süre harekat yapabilmektedirler. Klasik deniazltılar günde yaklaşık olarak iki kez bataryalarını şarj için en hassas oldukları periskop derinliğine gelmek zorunda olmalarına rağmen havadan bağımsız tahrik sistemli modern Reis sınıfı denizaltılarımız, kesintisiz olarak kullanılmış olsalar dahi bu durumla on beş gün sonunda karşılaşmaktadırlar. Bu kabiliyet, havadan bağımsız tahrik sistemli denizaltıların gizliliğini devam ettirerek sürpriz silah olma açısından klasik dizel elektrikli sistemlere karşı üstünlüğünü ortaya koymaktadır. Türk Deniz Kuvvetleri bu güne kadar olduğu gibi gelecekte de deniz harekat alanlarında etkinliğini sürdürebilmek için daha sessiz bir tekne tasarımı ile akış gürültüsü azaltılmış havadan bağımsız tahrik sistemi sayesinde su altında kalış süresi artırılmış modern güdümlü mermi, torpidolar, keşif, sakınma ve aldatma sistemleri ile donatılmış güce Reis sınıfı deniazltılar ile ulaşmayı amaçlamaktadır

Keşfedilme olasılığı çok daha düşük olacak modern denizaltılarımız, barışta caydırıcılığımızı artıracak savaşta ise düşman platformlarının en korkulu rüyası olacaktır. Günümüzün denizaltı teknolojisi, nükleer olmayan denizaltılar için en son teknoloji olarak havadan bağımsız tahrik sistemini alternatif bir güç olarak sunmaktadır. Gemi inşa altyapısının son teknolojiye uygun olarak geliştirilmesi, bilgi ve tecrübe transferi, deniazltılarda kullanılacak sistem ve alt yapının yerli olarak üretilmesi, Türk Deniz Kuvvetleri endüstrisinin ileride kendi yerli ürünlerini üretip ihraç ederek Türk ekonomisine ciddi katkılar sağlayacak olması bu inşa sürecinin diğer getirileri olarak görülmektedir.

Türk denizaltıları ve boyutları
Türk deniz altıları ve boyutları (Grafik:Çınar Çakmak)


Reis sınıfı deniazltılarımızın ikmale ihtiyaç duymaksızın Amerika Birleşik Devletlerine gidip gelebilecek kapasitede olduğu belirtilmiştir. Alt yüklenici olarak da HAVELSAN, ASELSAN, TÜBİTAK, STM, AYESAŞ, IDEAL, Milsoft, Meteksan Savunma, Gürdesan ve KOÇ Bilgi Savunma şirketleri görev üstleneceklerdir. Her bir denizaltımızda 8 Adet torpido kovanı bulunacaktır. Ayrıca yeni denizaltılarımızın sualtı seyir süresi, üç hafta olacaktır.

Mukavim tekne dışına akustik izi düşürmek ve hidrodinamik yapıyı oluşturmak için fiberglastan imal edilmiş özel bir kabuk yerleştirilmektedir. Özel tasarım Radar Soğurucu Malzeme [RAM] ve boyanın kullanılacağı bu kabuğun üretiminde kısmen karbon fiber malzemeden de yararlanılacak. Reis Sınıfı Denizaltılarda kullanılacak RAM malzeme ve boyanın yerli üretim olması konusunda STM öncülüğünde çalışmalara devam edilmektedir. Hatırlanacağı üzere daha önce Gür Sınıfı bir denizaltının yelken bölümü Aselsan ve Hacettepe Üniversitesi işbirliğiyle milli imkanlarla geliştirilen RAM malzeme ve boya ile kaplanmış ve icra edilen deniz testlerinde olumlu sonuçlar [RAM boya ile boyanan denizaltı, RAM boya ile boyanmayan denizaltının 300m yakınına kadar fark edilmeden yaklaşabilmiştir] alınmıştı. Diğer yandan bir NATO deniz tatbikatında Gür Sınıfı bir denizaltımız İtalyan Tip 212A denizaltısına tespit edilmeden 500m yaklaşabilmiş ve onu sanal olarak torpido atışı ile batırmıştır. Denizaltı yüksek hızda seyir sırasında dizel motorlarını kullanırken, düşük hızda sessiz seyir için AIP Sisteminden yararlanmaktadır.'' (Millisavunma.com)

İlk denizaltımız TCG Piri Reis olup onu TCG Hızır Reis, TCG Murat Reis, TCG Aydın Reis, TGC Seydi Ali Reis ve TCG Selman Reis takip edecektir. Yazımızdan da anlaşılacağı üzere Reis sınıfı denizaltılar, sahip oldukları imkan ve kabiliyetlerle Türk Deniz Kuvvetlerine çok önemli imkan ve kabiliyetler sağlayacaklardır.

Toplam Fiyati: ~2,6 milyar EURO
Yerli Katki Payi: %81

Silahlar:

 •  Torpido kovanı: 8 adet
 •  Torpido kovanı çapı: 533 mm (21 inch)
 •  Mk48 ADCAP Mod6 AT veya Akya ağır torpido (planlanan)
 •  UGM-84A Harpoon Blok II ASM (4 torpido kovanı fırlatma için uygundur)
 •  IDAS SAM (planlanan); ASW helikopterleri, küçükk deniz platformları ve kıyı hedeflerine karşı. (Roketsan proje ortağıdır.)
 •  Gezgin seyir fuzesi (beklenti)
 • Savas Sistemleri:
 •  1 x LPI radar
 •  ISUS-90/72 Entegre Su Alti Komuta Kontrol Sistemi (ESKKS)
 •  Coklu Veri Link Sistemi (CAVLIS), Link 11/22 kabiliyetli

Reis sınıfı denizaltıya katkı sağlayan yerli şirketler
Yerli alt yüklenicilerin sundukları katkılar tablodaki gibidir;

Reis Sınıfı Denizaltıların Genel Özellikleri:


 Uzunluk: 67,6 m (standart denizaltılardan yaklaşık 3 m. daha uzun)
 •  Tekne dış çapı: 6,3 m
 •  Yükseklik: 13,1 m (Periskoplar haric)
 •  Su üstü (satıhta) deplasman: 1.845 ton
 •  Su altı (dalmış durumda) deplasman: 2.013 ton
 •  Hız (satıhta): 10+ knot
 •  Hız (snorkel srasında): 12 knot
 •  Hız (dalmış durumda): 20+ knot
 •  Hız (AIP devrede iken): 6+ knot
 •  Menzil (satıhta): 12.000 nm (6 knot hiz ile)
 •  Menzil (dalmış durumda): 420 nm (8 knot hiz ile)
 •  Menzil (AIP devrede iken): 1.248 nm (4 knot hiz ile)
 •  Azami operasyon derinliği: 250 m (Test derinligi 400 m)
 •  Seyir süresi: 12 hafta
 •  Su altında kalma süresi: 3 hafta
 •  Mürettebat: 27 (5i subay)
 •  Gövde: Ferromanyetik çelik (HY-100 ve HY-80)*
*: Savaş ve silah sistemleri ve genel özellikler sunulu maddesel verileri (defence by t-rex) sayfasından alınan bilgiler doğrultusunda sunulmuştur.

Diğer;


Reis sınıfı denizaltı özellikleri
Reis Sınıfı Denizaltıların Özellikleri


                               
                                                                           

Hazırlayan: YASİN ANDAÇ

                                           


Yorumlar

BLOGGER
Ad

"Kayı" sınır güvenlik sistemi özellikleri,1,20mm top sistemi,1,ABD,1,Acrob,1,AĞIR sınıf taarruz helikopteri,1,AHTAPOT-S,1,AKINCI İHA,1,Akıncı TİHA,2,AKINCI UAV,1,AKKINCI TAARRUZİ İHA,1,Aksungur,1,Al-25TLT,1,albatros-t,1,ALIS,1,Anka aksungur,1,ANTİ-İHA SİSTEMİ,1,ARMOL,1,Armol(lazer silahı),1,Aselsan,10,ASISGUARD,1,Askeri güç,13,ASR,1,Asya (Askeri yürüyüş asistanı),1,Ata Arms,1,Atak,1,Atak helikopteri,1,Atak-2,1,ATLAS,1,Atmaca,3,Atmaca füzesi,3,atmaca gemi savar füzesi,1,Atmaca gemisavar füzesi,1,atmaca ilk deniz füzesi,1,Ay sınıfı denizaltı,1,Azerbaycan,1,Bangladeş,1,Barış Pınarı,1,baykar,4,Bayraktar TB2,1,Bilgem,1,Bismarck,1,BMC,1,bora füzesi,1,BOZOK,1,çift motorlu iha,1,çift motorlu insansız hava aracı,1,Deniz kurdu 2019,1,deniz sistemleri,6,Destroyer,1,diha,1,Dijital kamuflaj,1,dost/düşman tanıma sistemi,1,Dozer,1,EİRS,1,Ejder yalçın,1,Ejder yalçın fiyatı ne kadar?,1,Ejder YALÇIN teknik özellikleri,1,EJDER YALÇIN ve 15 Temmuz,1,Elektroland,1,Elektromanyetik fırlatma sistemlerimiz,1,Elektronik harp nedir,1,Elektronik harp sistemlerimiz nelerdir,1,Elektronik savunma nedir,1,EMFS,1,En güçlü 10 hava kuvvetleri,1,Erken ihbar radar sistemi (eirs),1,F-16C Blok 30,1,F-35,5,Faz-2,1,Fırtına 2,1,Fırtına NG,1,fırtına obüsü ve fırtına 2 obüsü arasındaki fark,1,FNSS,1,Genesis ADVENT,1,Gezgin cruise missile,1,Gezgin Seyir Füzesi,1,Gökbey,1,Gökdeniz yhss,1,Göksungur,1,GÖKTUĞ,1,Gölge Süvari,1,Gür sınıfı denizaltı,1,Haber,1,Haberler,1,Habras,1,Harimau,1,Hava Araçları,1,Hava savunma sistemi,1,Hava sistemleri,8,Hava soj nedir,1,HGK,1,Hisar hava savunma sistemi,3,Hisar-O,1,Hisar-U,1,Hürjet,1,IDEF2019,2,i-sınıfı fırkateyn,1,İha,3,İHTAR,1,ika,1,imece uydusu,1,insansız Ejder YALÇIN,1,insansız kara aracı,1,insansız kara araçları,1,israil,1,japonya,1,jinnah,1,Kaplan mt,1,kara sistemleri,6,KÂŞİF,1,Katar,1,Katmerciler,1,KCR-556,1,KERKES,1,Keskin nişancı tüfeği,1,KGK,1,KGK (Kanatlı Güdüm Kiti),1,Kindi,1,Korhan,1,Korkut kundağı motorlu alçak irtifa hava savunma sistemi,1,Korkut-D,1,Kundağı motorlu obüs,1,L-UMTAS,1,Lanza LTR-25,1,Leopard 2,1,Leopard 2A4,1,Leopard 2A4 Türkiye Modernizasyonu,1,LGK-82,1,Luke air force,1,male iha,1,MEHS,1,meteksan,2,mızrak-o,1,Mildar,1,MİLDEN,1,Milgem,1,MİLGEM,1,MİLSAR,1,Minyatür bomba,1,MK82-T,1,mmu,1,MOCK-UP,1,MPT-55,1,MRBS,1,Muharip İnsansız Uçak Sistemi (MİUS),1,neb nufuz edici bomba,1,Neden Öldüler,1,nurol makina,2,nükleer füze,1,omtas,1,OTOKAR,1,Otokar AKREP 2,1,otonom,1,özgün yazılar,1,Özgür projesi,1,Pakistan,1,Pakistan ve Hindistan askeri güç karşılaştırması,1,Paris Airshow,1,Pars,1,parsIII 8*8,1,PD170,1,Polonya,1,preveze sınıfı denizaltı,1,Pusat,1,REİS SINIFI DENIZALTILAR (Type- 214TN)TURKISH NAVY,1,Reis sınıfı denizaltı,2,RF arayıcı başlık,1,ROKETSAN,2,Rostec,1,rowenma,1,Rus ordusu envanteri,1,Rusya,1,S-400,3,S-400 mü PATRİOT mu ?,1,S-400 Türkiye,1,s400,3,Sapan,1,SAR-223,1,SARB-83,2,Sarmat,1,SARP-L,1,SERT-82,2,SG-KONUM,1,SG-Konum-01,1,Siper,1,SOM,3,Som Cruise missile,1,SOM-B1,1,SOM-B2,1,SOM(STAND OFF MİSSLE),1,STM,1,Su üstü hedef ailesi,1,SU-35,1,SÜPERSONİK İHA,1,ŞAHİ Blok1,1,ŞAHİ Blok2,2,T-70,1,t155 fırtına obüsü,1,Tai,2,Taktik Tekerlekli Zırhlı Araç,1,Tanklar,4,tcg anadolu,3,TCG BARTIN,1,TCG Burgazada (F-513),1,TCG Büyükada (F-512),1,TCG Heybeliada (F-511),1,TCG KINALIADA,4,TCG Kınalıada (F-514),1,TCG UFUK KORVETİ (A-591),1,tei pd170,1,Teknofest,1,TERMOBARİK BOMBA,1,TF-2000,3,TF-X,1,TFX,1,Tfx milli muharip uçak (mmu) son durum ne ?,1,TOROS 230/260 orta ve uzun menzilli güdümsüz topçu roketi silah sistemi ailesi,1,TS-1400,1,TUFAN,1,Tunus,1,Turboşaft,1,TURKEY,1,TUSAŞ,4,tusaş yeni iha,1,Tübitak,1,TÜBİTAK-SAGE,2,Türk Deniz Kuvvetleri,1,Türk deniz kuvvetleri envanteri,2,TÜRK HAVA KUVVETLERİ,1,Türk Silahlı kuvvetleri 2023 envanteri,1,Türk Silahlı kuvvetleri envanteri,1,Türkiye,5,Türkiye ve Suriye'deki ABD ve NATO askeri üsleri,1,Türkiyenin ilk insansız jeti,1,Türkiyenin ilk istihbarat gemisi,1,Türkiyenin insansız hava aracı (iha) filosu,1,two engine uav,1,Ukrayna,1,Ural ŞOV,1,V1 ve V2 füzeleri,1,Vergeltungswaffe füzeleri,1,Yatağan,1,YAZGUR,1,yfyk,1,YFYK iha,1,yörük,1,Yunanistan,1,yüksek faydalı yük kapasiteli iha,1,
ltr
item
TSK kuvvet.com: REİS SINIFI DENIZALTILAR | (Type- 214TN) TURKISH NAVY
REİS SINIFI DENIZALTILAR | (Type- 214TN) TURKISH NAVY
REİS SINIFI DENIZALTILAR   (Type- 214TN) TURKISH NAVY Uluslar arası kamuoyunda (Type- 214TN) olarak bilinen reis sınıfı üzerinde yeni düzenlemeler ve iyileştirmeler yapılması amacıyla teslim tarihi 2020'ye ertelenmiştir.
https://4.bp.blogspot.com/-oTQSwzp4e5g/XIbHugY2iRI/AAAAAAAAAyQ/5RrI8keYFiI0MnlNunv6vwuJj3B_1WgQQCLcBGAs/s400/IMG_20190311_192004.jpg
https://4.bp.blogspot.com/-oTQSwzp4e5g/XIbHugY2iRI/AAAAAAAAAyQ/5RrI8keYFiI0MnlNunv6vwuJj3B_1WgQQCLcBGAs/s72-c/IMG_20190311_192004.jpg
TSK kuvvet.com
https://www.tskkuvvet.com/2019/03/reis-sinifi-denizaltilar-type-214tn.html
https://www.tskkuvvet.com/
https://www.tskkuvvet.com/
https://www.tskkuvvet.com/2019/03/reis-sinifi-denizaltilar-type-214tn.html
true
675997025548438971
UTF-8
Tüm yayınlar yüklendi Yayın bulunamadı! Tümü Devamı Cevap Cevabı iptal et Sil Yazar Ana Sayfa Sayfalar Yayınlar Tümünü göster Önerilenler Etiketler Arşiv Ara Tüm Yayınlar İsteğinizle ilgili herhangi bir gönderi bulunamadı. Ana Sayfaya Dönmek İçin Tıklayın. Pazar Pzartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Cumartesi Paz Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Ocak Şubat Mart Nisan Mayıs Haziran Temmuz Ağustos Eylül Ekim Kasım Aralık Oca Şub Mar Nis May Haz Tem Ağu Eyl Eki Kas Ara az önce 1 ay önce $$1$$ dakika önce 1 saat önce $$1$$ saat önce dün $$1$$ gün önce $$1$$ bir hafta önce 5 hafta önce Takipçiler Takip et Kilitli içerik Kilidini açmak için lütfen paylaşın Tüm Kodu Kopyala Tüm Kodu Seç Tüm kodlar panoya kopyalandı Kodları kopyalamak için [CTRL] + [C] (veya Mac ile CMD + C) tuşlarına basın